konywaniem nawierzchni w ogrodach, podjazdów oraz tarasów.
Brukarze przygotowują podłoże, wykonują projekty techniczne nawierzchni, korytowanie podłoża , drenaż, ustawiają krawężniki, obrzeża i palisady, transportują materiały na miejsce budowy i ostatecznie układają kostkę brukową.
Dzięki usługom brukarskim jesteśmy w stanie zmienić charakter przydomowego ogrodu i przeobrazić go w atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu z rodziną.
Kostka brukowa, oprócz przydomowych ogrodów prywatnych, często zostaje wybierana jako nawierzchnia terenów publicznych, takich jak parki, zieleńce lub place zabaw. Powszechnie stosowanymi kostkami brukowymi są kostki betonowe i granitowe.
Firmy brukarskie zajmują się też projektowaniem i wykonaniem systemów automatycznego nawadniania, tarasów, małej architektury, podjazdów i parkingów. Działalność brukarska polega też na pielęgnacji ogrodów, wycince drzew, wykonywaniem trawników z rolki i siewu oraz na koszeniu terenów komercyjnych oraz inwestycyjnych.
Brukarstwo
Brukarstwo to w dzisiejszych czasach niezwykle pożądany zawód - firmy budowlane czy indywidualni klienci mają ogromne problemy ze znalezieniem dobrego brukarza, ponieważ dziś młodzi ludzie rezygnują z prac fizycznych na rzecz studiów i pracy naukowej. Jest to duży błąd, ponieważ fach ten wiąże się z naprawdę dobrymi zarobkami.
Brukarze zajmują się, jak nazwa wskazuje, kładzeniem bruku, głównie na chodnikach, ulicach, placach czy rynkach. Kostka brukowa dzieli się na kilka rodzajów, m.in. kamienną, ceramiczną i betonową. Wyróżniamy też bruk polny, znany szerzej jako popularne kocie łby, wykorzystywany np. na rynkach dużych miast czy deptakach. Kostka brukowa może być układana na piasku, betonie lub odpowiednio przygotowanej podbudowie - tłuczniowej lub betonowej. Wszystko jednak zależy od rodzaju kostki. Kostki występują w różnych kształtach, kolorach i wielkościach, można je więc doskonale dopasować do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Produkowana jest w stylach tradycyjnych, dla osób ceniących sobie klasykę, ale także z nutką nowoczesności, z myślą o ludziach lubiących współczesny sznyt i modernistyczne podejście do wykończenia, np. podjazdu domu zbudowanego z cegły, drewna i szkła.
Piękna i przyjazna ścieżka w ogrodzie
Zastanawiasz się, co zrobić, aby twój ogród był nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Na pewno warto zwrócić uwagę na ciągi komunikacyjne. Różnego rodzaju ścieżki mogą uatrakcyjnić przydomowy ogródek i nadać mu elegancji. Ścieżki można wykonać z różnych materiałów. Warto zwrócić uwagę na kostkę brukową. Ten wykorzystywany od setek lat materiał jest wyjątkowy. Kostka brukowa, w zależności od kamienia, z którego została wykonana, może mieć różne barwy. Cała gama szarości, czerni, brązów, zielenie, czerwieni daje bardzo dużo możliwości. Dzięki temu ścieżka nie musi być jednolita. Przeróżne wzory na ścieżce są jak najbardziej możliwe. Jednak aby prace były wykonane dobrze, a alejka była nie tylko ładna, ale i trwała, musi to zrobić fachowiec. Obecnie brukarstwo rozwija się doskonale, więc znalezienie fachowca nie powinno być zbyt trudne. Jednak zanim zdecydujesz się na zatrudnienie konkretnej ekipy, poproś o pokazanie wcześniej wykonanych prac. Będziesz mógł ocenić ich jakość wykonania i kunszt pracowników. Trzeba pamiętać, że usługi dobrej firmy brukarskiej nie są najtańsze, ale warto zapłacić więcej, żeby potem cieszyć się unikalnym wzorem na ścieżce. Brukowe ścieżki są też przyjazne dla środowiska.
Musisz wiedzieć jak działa brukarstwo i
Skoro zdecydowałeś się przeczytać ten artykuł, najprawdopodobniej wpadłeś na pomysł, że zostaniesz brukarzem. Być może zmieniałeś ostatnio swój ogród i gdy obkładałeś go po bokach kostką brukową, stwierdziłeś, że mógłbyś zajmować się tym na co dzień i to za pieniądze. Na pewno jest to jakiś pomysł na przyszłość. A czy dobry? Wszystko zaraz stanie się jasne.
Praca brukarza kojarzy ci się zapewne wyłącznie z wykładaniem nawierzchni drogowych. A skoro wiesz, jak wygląda kostka brukowa i potrafisz przymocować ją do podłoża, w teorii masz odpowiednie kwalifikacje do tego, by zająć się podobną pracą. Nie jest to jednak aż tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Brukarze muszą przecież nie tylko wykładać kostkę, ale też naprawiać tą zużytą lub podniszczoną, rozbierać powierzchnie drogowe czy nawet je konserwować. Tak samo ważne w tym zawodzie są umiejętności techniczne, jak i teoretyczne. Musisz wiedzieć, jak działa brukarstwo i potrafić obsługiwać te wszystkie skomplikowane narzędzia, którymi posługują się zawodowi brukarze. W przeciwnym wypadku nie uda ci się dobrze wykonać żadnej pracy.
Jeżeli jednak zawód brukarza dalej wydaje ci się interesujący, spróbuj zapisać się na jakiś kurs przystosowujący do takiej pracy. Dzięki niemu spełnisz swoje marzenia.
Można eksperymentować z różnymi kolorami i
W niektórych ogrodach dobrze sprawdzi się wybrukowanie ścieżek za pomocą kostki. Będą wyglądały bardziej estetycznie i staną się czytelnymi szlakami prowadzącymi do różnych części ogrodu. Obecne brukarstwo pozwala na uzyskanie rozmaitych efektów upiększających ogród, można na przykład wybierać wśród różnych wzorów i kolorów kostki. Niektórzy właściciele działki samodzielnie wybierają kolorystykę i materiał na ścieżki, inni w tym celu zwracają się o poradę do wybranego specjalisty. Na pewno warto podkreślić kolorem kostki istniejącą wokół roślinność, chociaż znajdą się osoby preferujące bardziej transparentne ścieżki. Odpowiednio dobierając i kładąc kostkę, można sprawić, że wszystkie dróżki w ogrodzie będą wyglądały na powstałe w sposób naturalny (pasuje to do tzw. ogrodów angielskich). Dobrze dobrane dodatki tylko podkreślą ten efekt. Czasami kostka brukowa doskonale imituje naturalny kamień o nieregularnym kształcie. Choć ułożenie takiej ścieżki jest pracochłonne i wymaga czasu, rezultat powinien cieszyć oko każdego miłośnika piękna w ogrodzie. Można eksperymentować z różnymi kolorami i kształtami w obrębie jednej ścieżki. Tak naprawdę wszystkie chwyty są dozwolone, trzeba jednak mieć na uwadze ogólny efekt estetyczny oraz trwałość stworzonych ścieżek.