ach. Ogniwa słoneczne są używane przede wszystkim do budowy elektrowni słonecznych, które produkują prąd. Innym zastosowaniem paneli słonecznych jest użytkowanie dla celów prywatnych poprzez zainstalowanie paneli w domu prywatnym. Fotoogniw używa się także w niewielkich urządzeniach, które mogą być napędzane energią słoneczną, przykładowo w kalkulatorach, zegarkach czy lampkach ogrodowych. Innym, dość nietypowym, zastosowaniem ogniw słonecznych jest automatyka, gdzie są one używane jako czujniki fotoelektryczne i fotodetektory. Ponadto fotoogniwa są stosowane w samochodach z tak zwanym napędem hybrydowym. Często używa się paneli fotowoltaicznych także jako doładowywania akumulatorów w dzień, a później korzystanie z nagromadzonej energii w nocy. Zastosowań ogniw słonecznych jest więc sporo.
Usługa serwisu paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne są bez wątpienia odporne na różne warunki pogodowe z racji tego, że są montowane na zewnątrz, ponieważ wymagają dostępu do światła słonecznego. Zdarza się jednak, że ulegają różnym usterkom, przez co działają nie do końca tak, jak powinny. W takiej sytuacji konieczne jest serwisowanie paneli fotowoltaicznych. Serwisem paneli słonecznych zajmują się odpowiednie firmy zajmujące się także dystrybucją oraz montażem paneli. Ponadto jeśli zwrócimy się do firmy, która montowała nam panele fotowoltaiczne może ona dokonać serwisowania urządzenia na zasadzie gwarancji produktowej lub na zasadzie rękojmi na montaż. Z tego powodu nie ma też potrzeby dokonywania cyklicznych płatnych przeglądów paneli fotowoltaicznych. Wszelkiego rodzaju usterki lub błędy przy montażu paneli fotowoltaicznych zdarzają się dość rzadko, warto jednak wiedzieć, że istnieje opcja serwisu paneli słonecznych, z której w razie potrzeby można skorzystać. W razie jakichkolwiek problemów z panelami słonecznymi warto więc skorzystać z usługi serwisu.
Testowanie wytrzymałości paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne, które muszą być montowane na zewnątrz żeby posiadać bezpośredni dostęp do światła słonecznego, powinny być odpowiednio wytrzymałe. Panele fotowoltaiczne muszą być odporne na zmieniające się warunki pogodowe, dlatego przeprowadzane są specjalne testy, które sprawdzają tą wytrzymałość. Istnieją cztery testy wytrzymałościowe, którym poddaje się panele fotowoltaiczne. Każdy rodzaj testu sprawdza inny rodzaj wytrzymałości. Można wyróżnić więc testy cyklów termicznych, testy wilgoci i ciepła, testy obciążeń dynamicznych oraz testy PID. Wszystkie te testy wytrzymałościowe istnieją po to, żeby panele fotowoltaiczne jak najlepiej spełniały swoje funkcje. Każdy z rodzajów wyróżnionych testów podlega określonym procedurom, które określają metodę ich przeprowadzania. Po pozytywnym przejściu wszystkich testów wytrzymałościowych panele fotowoltaiczne mogą być przeznaczone do użytku. Panele fotowoltaiczne mogą przez wiele lat spełniać swoją funkcję, którą jest korzystanie z promieniowania słonecznego w celu zamiany jej w energię elektryczną.