nowała tzw. fotowoltaika. Tym samym iż od pewnego czasu owe inwestycje są dofinansowane z różnych źródeł. Przez organizacje wspierające dbanie o środowisko jak również urzędy publiczne. Energia odnawialna, która coraz częściej stosowana jest w krajach całego świata, ma na celu ochronić naszą planetę chociaż w najmniejszej części. Chociażby ,dlatego warto przemyśleć aby w swoim domu zainwestować w fotowoltaikę albo w kolektory słoneczne. Nie dość, że przyniesie to oszczędzi dla domowego budżetu a i będzie dobre dla naszej Ziemi.
Energia odnawialna to przyszłość świata. Do odnawialnych źródeł energii zaliczymy energię wiatru, energię słoneczną jak i biopaliwa itp. Dlaczego by nie korzystać z nich jeśli jest taką możliwość. Do tego będziemy mieć świadomość, że nie niszczymy planety. W tych czasach tak dużo mówi się o zanieczyszczeniu środowiska, o degradalnym wpływie człowieka. W Polsce największym problem jest smog. Większość miast walczy z tym problemem. Tym samym warto pomyśleć co my możemy zrobić alby było lepiej. Chociażby zainstalowanie kolektorów słonecznym sprawi, że mniej będzie ogrzewać nasz dom i wyprodukujemy mniej CO2, który jest tak groźny dla naszego zdrowia. Warto już teraz pomyśleć o energii odnawialnej, aby jeszcze wiele pokoleń mogło cieszyć się, życiem na Ziemi,zdrowej Ziemi wolnej od zanieczyszczeń.
Zasada działania paneli fotowoltaicznych
Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą pewnego zjawiska, które jest zwane zjawiskiem fotowoltaicznym. Jaka jest jednak zasada działania tego zjawiska i zamiany jednej energii w drugą? Sam efekt fotowoltaiczny został zaobserwowany w 1839 roku przez francuskiego fizyka. Definicja zjawiska fotowoltaicznego, dzięki któremu możliwe jest konstruowanie paneli fotowoltaicznych, brzmi następująco - jest to zjawisko fizyczne polegające na powstaniu elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Zjawisko fotowoltaiczne zostało później wykorzystanie w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele. Ogniwa są zbudowane ze specjalnych półprzewodników tworzących złącze, na które pada światło słoneczne. Wewnątrz półprzewodnika powstaje pole elektryczne, które przesuwa różne nośniki w różne strony. Przez rozdzielenie nośników ładunku w złączu powstaje zewnętrzne napięcie elektryczne. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu możliwe jest powstawanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.
Fotowoltaika jako dziedzina nauki
Pojęcie fotowoltaika oznacza po prostu osobną dziedzinę nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Ujmując to nieco inaczej, fotowoltaika oznacza wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Fotowoltaika jest więc wykorzystywana w gałęzi przemysłu zwanej energetyką słoneczną, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Fotowoltaika jest także wykorzystywana w produkcji oraz ulepszaniu paneli fotowoltaicznych. Ta dziedzina nauki znajduje zastosowanie zarówno w celach ekologicznych, jak i praktycznych. Ze względów ekologicznych fotowoltaika jest wykorzystywana tam, gdzie ekologia jest ważniejsza niż ekonomia. Jeśli zaś chodzi o kwestie praktycznego zastosowania to fotowoltaika jest używana wszędzie tam, gdzie jest dostępne promieniowanie słoneczne. Uogólniając fotowoltaika zajmuje się konstruowaniem ogniw fotowoltaicznych, które korzystając z promieniowania słonecznego zamieniają je w prąd elektryczny.