zyszłość. Na szczęście istnieją też odnawialne źródła energii, których wykorzystywanie jest w ogóle przyjazne dla środowiska. Zresztą energia odnawialna staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularna. Obejmuje ona wyłącznie taki źródła, które nie są zagrożone deficytem. A jednym z nich jest nasze słońce.
Oddalone odpowiednio daleko, a zarazem blisko, zapewnia życie na naszej planecie. I jak się okazuje, nie tylko w taki sposób, jak przez wieki myśleliśmy. Rozwój innowacyjnych technologii sprawił, że dzisiaj jego promienie wykorzystywane są miedzy innymi do wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła.
Jeśli chodzi o wytwarzanie popularnego prądu, tu kluczową rolę odgrywa fotowoltaika. Specjalne ogniwa fotowoltaiczne pobierają energią z promieniowania słonecznego i zamieniają ją w prąd. W zależności od wielkości ogniwa, potrafi ono generować prąd od jednego aż do niemal siedmiu Watów. Łączone w specjalne moduły, umieszczane są na dachach naszych domów czy budynków użyteczności publicznej.
Jeśli chodzi natomiast o ciepło, czyli ogrzewanie wnętrz, do tego służą kolektory słoneczne. Ich zadaniem jest właśnie przekształcanie pobranej energii w ciepło. Te różnice zawsze warto znać. Dzięki temu decyzja o wykorzystaniu energii słonecznej będzie lepiej dobrana pod kątem potrzeb
Dlaczego tak właśnie się dzieje? Głównie
Chociaż fotowoltaika brzmi dość tajemniczo, a i z pewnością poważnie, w praktyce jest tematem, którym każdy z nas powinien się zainteresować. Dlaczego tak właśnie się dzieje? Głównie dlatego, że porusza ona tak ważną kwestię, jak energia odnawialna. Coraz bardziej świadomi stajemy się bowiem tego, że do wytwarzania prądu używamy źródeł, które po pierwsze już stają się deficytowe, a po drugie niestety pogarszają stan środowiska naturalnego. Tymczasem źródła odnawialne, jak słońce, nie tylko są niewyczerpanym pokładem energii, ale też źródłem, które dba o przyrodę, a tym samym warunki klimatyczne i ekologiczne, w jakich żyjemy.
Nie musimy znać się na fizyce. Nie musimy też być dobrymi ekologami, aby rozumieć, że takie rozwiązania, jak kolektory słoneczne, czy instalacje fotowoltaiczne są nie tylko praktyczne, ale też proekologiczne. O tym, że tak właśnie jest, świadczy chociażby program rządowy, w ramach którego osoby zainteresowane takimi instalacjami w swoich gospodarstwach mogą liczyć na rządowe dotacje. Bo niestety tego typu instalacje to wciąż duże koszty.
A jak skorzystać z takiej opcji? Jeśli rzeczywiście nas taka instalacja interesuje, musimy poszukać firmy zajmującej się jej montażem oraz obsługą. Bo tutaj bardzo ważny jest odpowiedni dobór ogniw czy kolektorów. Samemu możemy mieć problem. Profesjonalna firma jest natomiast wstanie szybko wyliczyć potrzebne parametry techniczne i wszystko odpowiednio dobrać. No i wykona wszystkie potrzebne prace tak, aby instalacja działała niezawodnie.
Przy ich wyborze należy głównie zwrócić
Wraz ze wzrostem trendu na dbanie o ekologię, jak również z występującym obecnie gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej, coraz częściej można spotkać się z poszukiwaniem alternatywnych źródeł, w wyniku których otrzymywana jest tak zwana energia odnawialna. Energia uzyskiwana jest z wiatru, wody, a przede wszystkim z energii słonecznej. Kolektory słoneczne są coraz częściej spotykane na południowych połaciach dachów domów jednorodzinnych. Ich atrakcyjność wynika również z faktu, iż montaż instalacji jest dofinansowany z budżetu państwa, gdyż przedsięwzięcie wiąże się z ograniczeniem negatywnego wpływu eksploatowania obiektu na środowisko.
Fotowoltaika jest wykorzystywana do zasilania całego domu w energie elektryczną, lub służy jedynie jako źródło pomocnicze, wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Osoby decydujące się na tego rodzaju inwestycje biorą przede wszystkim pod uwagę fakt, iż kolektory słoneczne pozwolą na zmniejszenie rachunków za prąd, względy ekologiczne są natomiast zazwyczaj drugorzędne.
Fotowoltaika to przede wszystkim panele. Przy ich wyborze należy głównie zwrócić uwagę na sposób połączenia ogniw w moduły, gdyż ma to istotny wpływ na to, w jakiej ilości energia odnawialna jest uzyskiwana. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż zyski, jakie obiecują producenci materiałów, są zazwyczaj niemożliwe, bądź bardzo trudne do osiągnięcia. Wpływ na to ma przede wszystkim pogoda, gdyż w przeciągu każdego roku jest ona inna i nie sposób jej przewidzieć.